Поява дзюдо. Дзігоро Кано і його Кодокан

Дзюдо (柔道 - "гнучкий або м'який шлях") - один з найпопулярніших видів спорту у світі. У Японії дзюдо - друга система фізичного виховання, вона входить в обов'язкову шкільну програму.

Своїм походженням дзюдо зобов'язане багатовіковій традиції бойового єдиноборства, який сформувався в різних школах джиу-джитсу середньовічній Японії. Існують декілька версій появи джиу-джитсу. Одні історики стверджують, що прийоми джиу-джитсу привезли в Японію китайські ченці, інші відстоюють «японське» походження цього виду єдиноборства.

Загальновідома історія про японського лікаря на ім'я Акаяма. Він любив прогулюватися садом і милуватися гілками вишні, яка в очікуванні весни спокійно спала, насунувши на себе снігову шапку.

Якось Акаяма зауважив, що товста гілка вишні не витримала ваги і надломилася, гнучка ж гілочка гнулася, гнулася до землі, але не ламалася. Сніг зісковзнув з неї і вона, цілісінька, випросталась знову. Побачивши це, Акаяма задумався, а потім вигукнув: «Для початку піддатися, щоб потім перемогти!»

На підставі цього принципу, ретельно вивчивши стародавні японські техніки рукопашного бою, Акаяма і вивів основні принципи і прийоми джиу-джитсу, що стала згодом базою для появи дзюдо.

Своїм народженням дзюдо зобов'язане японському вченому і філософу Дзігоро Кано, з раннього віку захопленого вивчення японських єдиноборств.

Будучи дуже освіченою людиною, Кано прагнув не просто створити чергову «школу боротьби», а розробити струнке вчення фізичного виховання, що йому чудово вдалося. Дзігоро Кано зміг переосмислити багату спадщину різних видів єдиноборств (в тому числі джиу-джитсу) і розробив нове філософсько-спортивне вчення.

В його основі лежить прагнення виховати в людині специфічне вміння долати труднощі не шляхом прямого протиборства, а за рахунок глибокого проникнення в їх сутність, пристосування, перетворення власної слабкості в переваги. Кано вивів основний принцип дзюдо: «Коли людина, більш сильніша ніж я, нападає на мене, я неодмінно буду переможений, якщо протиставляти його силі свою. Однак, замість того, щоб відповісти нападом на напад, я відступлю назад більше, ніж слід, або подамся вбік, мій супротивник обов'язково втратить рівновагу. Мені залишиться лише збільшити свою скромну силу за рахунок його нападу, і, застосовуючи наостанок кілька технічних прийомів, я стану переможцем ».

У 1882 році Д. Кано відкриває власну школу дзюдо - «Кодокан». «Кодо» означає «викладати правду», а «кан» - «зустріч». Він виключив з арсеналу джиу-джитсу багато небезпечних прийомів, задушливих, больових, на кисть і інші суглоби (крім больових на ліктьовий суглоб і ноги, які добре контролюються), взявши з джиу-джитсу найбільш ефективні кидки і розробивши спеціальну систему підводки та навчання їм. Саме 1882 вважається роком народження дзюдо.

Дзюдо сьогодні

Сьогодні в інституті Кодокан одночасно займається 2500 дзюдоїстів. З усього світу сюди приїжджають майстри дзюдо, щоб пройти практичні заняття і семінари у японських майстрів. Справою честі кожного дзюдоїста є відвідування музею Дзігоро Кано, який відкритий в Кодокані.

Кано не втомлювався повторювати своїм учням і послідовникам: «Дзюдо - це шлях до найбільш ефективного способу використання духу і тіла». «Дзюдо» в перекладі з японської - «перемога спритності над грубою силою», або, більш умовно, «гнучкий шлях до перемоги» («дзю» - гнучкий, «до» - шлях).

На сьогоднішній день дзюдо є одним з найбільш видовищних і популярних видів спорту, у всьому світі ним займається понад 6 мільйонів чоловік. А з 1964 року дзюдо стало олімпійським видом спорту. На жаль, перетворення дзюдо виключно в спортивну дисципліну та, особливо, його олімпійський статус сильно вплинули на саме єдиноборство. Спортивна сторона дзюдо виступає в якості ведучої і, найчастіше, єдиною.

Теоретичні розробки, філософські роздуми Дзігоро Кано не затребувані. Вже в похилому віці, після відвідування одного зі змагань, дуже розчарований Кано зібрав його учасників і вилаяв їх: «Ви б'єтеся, як молоді бики, що стикаються рогами; ні жодному з прийомів, які я сьогодні бачив, не було ні відточеності, ні витонченості. Я ніколи не вчив нікого такого дзюдо. Якщо всі ви будете думати тільки про перемогу за допомогою грубої сили, наступить кінець Кодокан дзюдо».

Що ж ми маємо сьогодні? Техніку дзюдо? Так, безсумнівно. Але дух дзюдо в розумінні Дзігоро Кано в переважній масі клубів, секцій та шкіл сьогодні відсутня. Саме тому, розуміючи всю важливість багатогранного виховання особистості, у школах треба намагатися прищеплювати в першу чергу, правильні, життєві цінності та ідеали, розвивати дітей духовно.

Адже успішним дзюдоїстом зможе стати далеко не кожен, але бути впевненим у собі, гнучким і наполегливим у досягненні будь-якої мети, стриманою та вихованою людиною в наші дні - вже велика цінність.